-->
Okuma Listem

AofSoruKitap Ana Sayfa

Araba Yapmadan Uçak Yapan Ülke

Araba Yapmadan Uçak Yapan İKİ ülkenden Biriyiz...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'de Türkiye'nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas Stratejik Ulaştırma uçağının Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim törenine katıldı

Kayseri'ndeki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda yapılan teslim törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,Vali Orhan Düzgün, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kayseri milletvekiliYaşar Karayel ve İsmail Tamer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ali Demiral, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yüksek rütbeli subaylar, Savunma sanayi yöneticileri, TAI, Tusaşve Airbus firması yöneticileri ve Türkiye'deki elçiliklerin askeri ataşeleri katıldı.

"ASKERİ VE İNSANİ AMAÇLA FİLOMUZA KATILMIŞTIR"

Türkiye'nin de içinde bulunduğu 1.3 milyar dolarlık yatırımla 6 ülkenin ortak yaptığı A400M Atlas uçağıyla ilgili olarak önce 221 filo komutanları tarafından teknik açıklamalar yapıldı. Türkiye'nin ilk planda, 2018 yılına kadar 10 Aırbus A400M nakliye uçağı alınacağı bildirildikten sonra, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, dünyada 10 ülkenin sahip olduğu yetenekli uçağın yüksek yük ve uzun menzile sahip olduğunu anlattı. Orgeneral Öztürk, şöyle dedi: "Ulu önder Atatürk'ün 'İstikbalGöklerdir' sözünden hareketle gücümüze güç kattık. Hava Kuvvetleri 100 yıllık tarihi boyunca kabiliyetini yüksek tutmaya gayret göstermektedir.Kıbrıs harekatı sırasında C-130 ve C-160 uçaklarıyla çıkarmaya katılmıştır. Afet bölgelerine yurt içi ve yurt dışı olsun birçok yere malzeme ulaştırmıştır. Hava Kuvvetleri 1988 yılından bu yana harekete geçmiş 1985 yılında bu projeye ortak olmuştur. Atlas uçağı Fransa'dan sonra Türkiye'nin teslim aldığı ikinci A400 M uçağıdır. Askeri ve insani amaçla filomuza katılmıştır. C-160 uçaklarımız da peyderpey filolarımızdan çıkarılmaktadır. A400M uçaklarının üretimi projesine en yüksek milli katılım gerçekleşmiştir."
Yorum Gönder

Yorum Gönder